Thomas Alva Edison – prečo Edisonova žiarovka?

Categories: Tags:
Thomas Alva Edison - prečo Edisonova žiarovka?

Kto by už o tomto chlapíkovi niečo nepočul, veď sme sa o ňom učili už na základnej škole.

Bol to nie len americký vynálezca, ale i podnikateľ. Žil v rokoch 1847-1931. Zamiloval sa do chémie, ktorá ho fascinovala. Už ako 10 roční chlapec si postavil doma v pivnici malé laboratóriu. Chemikálie však neboli zadarmo a privyrábal si na ne roznášaním novín, či predajom zeleniny. Vo svojich 12-tich rokoch čiastočne ohluchol. Edisona v škole považovali učiteľ za zaostalého a preto ho po pár mesiacoch vyhodil a tak ho začala mama učiť doma.
Edison nebol len vynálezca, ale aj obchodník.
V sedemnástich rokoch začal vydávať vlastné noviny The Weekly Herald. Jeho najslávnejšie vynálezy vznikali v rokoch 1876-1883 v meste Menlo Park v New Yorku.
Medzi jeho prvé vynálezy patrí fonograf (predchodca gramofónu).
Edison má na svojom konte nie jeden vynález. Pod jeho menom je zaregistrovaných 1692 patentov a ďalšie tisíce zaregistrovali jeho firmy. Svojich zamestnancov si osobne vyberal.
Medzi jeho prvé vynálezy patrí napríklad elektografické počítadlo hlasov, ktoré však nezaznamenalo úspech. Bol to jeho prvý patent. V roku 1869 vznikol stlačiaci telegraf, využívaný na Newyorskej burze, ktorým si zarobil prvé väčšie peniaze, ktoré investoval do svojho laboratória. 1877 bol patentovaný fonograf (jeho vývoj prebiehal ešte 10 rokov kým bol uvedený na trh).
Medzi jeho ďalšie vynálezy patrí napríklad i elektometer, či magnetický triedič železnej rudy 1880. 1881 známe dynamo. V 1882 bola patentovaná elektocentrála a tiež v praxi predviedol prvý funkčný elektrický rozvod a následne a následne 22-ho decembra bol prvý krát za pomoci žiaroviek osvetlený Vianočný stromček. V osemdesiatom piatom pribudla tepelná poistka. V roku 1814 sa objavila i gramofónová platňa a mnohé ďalšie.

Edisona si však spájame predovšetkým s vynálezom žiarovky 1876, čo bezpochybne patrí k jeho najznámejším objavom. Prvá žiarovka svietila „len“ 13 a pol hodiny. Vlákno tvorila zuhoľnateľná bavlna.  Do roka už sa vyrábali žiarovky čo vydržali svietiť až 1200 hodín. Ide tu vo svojej podstate o premenu elektrickej energie na svetlo, ktoré vzniká prietok elektrickej energie po vlákne, čím sa zahrieva a vyžaruje tak svetlo. Pôvodne Edisonove žiarovky mali uhlíkové vlákno, dnes sa používajú volfrámové vlákna, ktoré znášajú vyššie teploty, ako pôvodné uhlíkové a tak sa životnosť žiarovky značne predĺžila. Tieto vlákna sú umiestnené vo vzduchotesných sklenených bankách, aby nezhoreli. Vákuum by však spôsobilo ľahko implóziu (opak explózie), preto sa vlákno nenachádza vo vákuu, ale priestor je vyplnený inertným plynom pod nízkym tlakom. Zo žiarovky sa neskôr vyvíjali ďalšie druhy osvetlenia, ako výbojky, žiarivky, či LED žiarivky.

Dnes už poznáme i takzvanú Edison žiarovku. Je to moderný retro štýl, má tvar rúry v ktorom sa po celej dĺžke ťaha vlákno z „volfrámu“. Žiarovka slúži pre predovšetkým pre dekoračné účely. Sú ručne vyrábané s ozdobným vláknom. Sklo je z dymového skla v zlatom odtieni. Pre romantický večer ako stvorené.

Moderné svietidlá

Categories: Tags:
Moderné svietidlá a žiarovky

Svietidlá trocha inak, ako sme bežne zvyknutý u našich starých rodičov, kde šlo predovšetkým o funkčnosť a čoraz väčší dôraz kladieme aj na dizajn.
Pekné svetlá a rozličné farby svetiel  človeka lákali od nepamäti. Vezmime si také Las Vegas. Prečo nemať pekné osvetlenie aj u seba doma ?
Dnešné moderné svietidlá nie sú vybavené len jednou žiarovkou no jedná sa z pravidla o „spleť žiaroviek“ čo dodáva osvetleniu moderný dizajn.
Vhodné zvolené osvetlenie je základom toho, aby sme sa niekde cítili dobre. Keď prerábame domov, tak značný čas venujeme, aj vhodnému výberu osvetlenia. Svietidlá tvoria výrazný doplnok každej domácnosti, či chaty a priestoru všeobecne a dodávajú mu svojský charakter.
K dispozícií sú na trhu všelijaké druhy a tvary svietidiel. Správne zvolené svietidlá spravia s miestnosťou hotové zázraky a dodá jej dávku elegancie. Je dôležité brať pri tom aj do úvahy, kde dané svietidlo chceme umiestniť, pretože svietidlá majú i rozdielnu funkčnosť. Napríklad osvetlenie kúpeľne, schodiska, či terasy.
Klasickej guli, ako z pouličného osvetlenia už dávno odzvonilo. K dispozícií máme na trhu najrôznejšie tvary, či už kde ako poskrúcané, či prehnuté v rôznych tvaroch.  Visiace kryštáli sú čo raz vyhľadávanejšie a pritom perfektne osvetlia danú obytnú miestnosť.
Čo raz obľúbenejšie tvoria práve takéto visiace lustre, či stĺpy, často krát z „poprepleteného drôtu“.
Najčastejšie sa vyrábajú z kovu, prípadne lesklého skla v prevedení lesklého chrómového povrchu. Samozrejme sú dostupné i iné farebné prevedenia svietidiel, čo dodáva svojský charakter každého priestoru, stačí si vybrať so širokého sortimentu.

ŽIAROVKY EDISON – EDISONOVE ŽIAROVKY

Categories: Tags:

ŽIAROVKY EDISON – EDISONOVE ŽIAROVKY

Edison žiarovky sú pomenované po svetoznámom vynálezcovi Thomas Alva Edison. Bol jedným z najproduktívnejších a najvýznamnejších vedcov sveta, pod ktorého menom je patentovaných viac ako 1700 patentov. Medzi jeho najvýznamnejšie vynálezy patrí aj žiarovka. V roku 1879, dňa 21. októbra vydržala jeho prvá pokusná žiarovka svietiť vyše 13 hodín. Žiarovky vyrábané o niekoľko mesiacov neskôr mali svietivosť už cez tisíc hodín a postupne sa formovali a prechádzali vývojom. Zdrojom svetla bývalo uhlíkové vlákno v počiatkoch vývoja žiaroviek. Postupom času ho nahradilo volfrámové vlákno. Žiarovky s vláknami sú z dôvodu ich plytvania energiou ( žiarovka spotrebuje menej ako 10% energie na svetlo, zvyšných vyše 90% je vyžarovaných ako teplo ) postupne nahradené ekonomickejším riešením, a to žiarivkami ( zdroje LED alebo halogén ).

edison dekoračné žiarovky www.ziarovky.eu  ŽIAROVKY EDISON – EDISONOVE ŽIAROVKY

Edison žiarovky sú spojením moderných technológií a historického dizajnu. Svojim vzhľadom a spôsobom svietenia pripomínajú prvých predchodcov žiaroviek, ktoré svietili za pomoci dlhších, elektrickým prúdom rozsvietených vlákien. Vlákna v žiarovke sú rôznymi spôsobmi ťahané a tvarované, čo umožňuje navodiť najpestrejšie efekty. Edison žiarovky sú dokonalým spôsobom akým doladiť akýkoľvek priestor. Náladové osvetlenie, ktoré vytvárajú, ozvláštni priestor reštaurácie, či baru, ale podobne je vhodným doplnkom aj do obytných priestorov rodinných domov a bytov. Aj napriek tomu, že svetlo, ktoré z Edison žiarovky vyžaruje nie je tak výrazné,  dajú sa použiť ako sekundárne náladové osvetlenie v priestore. 

 

Dekoračné osvetlenie v podobe retro žiaroviek v historickom vzhľade ŽIAROVKY EDISON – EDISONOVE ŽIAROVKY

Na našej webovej stránke používame súbory cookies. Prezeraním našej webovej stránky súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Viac informácií | Zatvoriť
Translate »