Kedy zvoliť nástenné a kedy závesné svietidlá?

Výber správneho osvetlenia nie je také ľahké ako sa môže zdať, ovplyvňuje nás nielen veľkosť, zavesenie ale aj cena, ktorá sa často líši podľa typu svietidla niekedy až drasticky. Často si musíme priplatiť za dizajnérsky kúsok, ktorý je niečím iný ako ten bežný, ktorý kúpime v obchode. Pri výbere si musíme uvedomiť ale jednu podstatnú vlastnosť, ktorou je svietivosť. Svietivosť veľa určuje, či už náladu alebo atmosféru, jej pôsobeniu sa jednoducho nevyhneme.

Platí pravidlo, že čím väčší priestor, tým väčšia svietivosť, čo je aj logické. Výrobcovia často odporúčajú  200 lm/m2 , čo znamená že ak máte 20m2 priestor potrebujete okolo 4000lm. Ak už máte dostatočne silné osvetlenie, určite zvažujete nástenné alebo závesné svietidlá. V prípade, že ste obmedzení umiestnením el. rozvodov, určite veľa nad tým nepremýšľajte, zvoľte také osvetlenie, ktoré viete bez problémov pripojiť. Ak máte viacej možností buď kombinujte oba typy osvetlenia, alebo zvoľte to, ktoré vám viacej vyhovuje. Nad stoly, barové pulty odporúčame závesné svietidlá. Najviac sa tu hodia tie, ktoré pozostávajú z častí, ktoré vysia dolu a odrážajú svetelné lúče napr. kryštáliky, kovové franforce a podobne.

Odporúčaná výška stropu by mala byť 3m a viacej, aby vám nové osvetlenie neprekážalo v pohyblivosti. Ak máte výšku stropu nižšiu zvoľte radšej nástenné, je to aj pre vašu bezpečnosť. Nebojte sa, že by takéto osvetlenie vyzeralo nudne. Skúste kombinovať viacej typov, materiálov. Krásne pôsobí aj kombinácia medzi moderným a vintage štýlom – stropné svietidlo v industriálnom štýle, svietidlo nástenné pozostávajúce z LED. Nebojte sa kombinovať, výsledok vás veľmi milo poteší, tomu verte.

Na našej webovej stránke používame súbory cookies. Prezeraním našej webovej stránky súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Viac informácií | Zatvoriť