Sprievodca zapojením a inštaláciou

Profesionálne diely osvetlenia, káble a elektro príslušenstvo

Prezrite si náš sortiment pre domácich majstrov, výrobcov a predajcov. Všetky jednotlivé diely, kusy a komponenty, ktoré ponúkame sú výbornej kvality vyrobené v Taliansku.

Tu nájdete našich užitočných sprievodcov, ktorí vám pomôžu začať! Pozrite si naše návody, odporúčnia a tipy o tom, ako rozžiariť váš priestor!

Pozor

Ak ste si zakúpili elektrický kábel, zásuvky, vypínače, stmievače, zástrčky alebo akýkoľvek iný predmet, ktorý sa používa na elektrinu, buďte mimoriadne opatrní. Odporúčame, aby ste sa pred začatím akéhokoľvek projektu zahŕňajúceho elektrinu vždy poradili s licencovaným elektrikárom.


Naša spoločnosť ODIS STUDIO s.r.o. nezodpovedá za to, ako sa položky, ktoré ste si zakúpili, používajú alebo ako boli zostavené pre akýkoľvek projekt alebo aplikáciu.
Snímka obrazovky 2022-02-11 o 8.43.30

Objímky

Naše základné termoplastové a bakelitové objímky sú SAMOZAMYKACIE! Nezostavujte zásuvky s terminálom vo vnútri, kým nie je zapojená kabeláž. Terminál uzamkne objímku. Tento typ objímok sa nachádza v mnohých našich objímkach. 

Pripojovacie jednotky (terminál) majú na sebe nainštalované uzamykacie kolíky, čo znamená že pri výmene žiarovky sa objímka samovoľne neodpojí. Uzamykací mechanizmus sa neskôr dá odomknúť. Obrázok nižšie znázorňuje rôzne tipy uzatváracích mechanizmov a tip ako ich otvoriť – zatlačením na mechanizmus.

POZOR: Elektrický prúd musí byť vypnutý!

Snímka obrazovky 2022-02-11 o 8.59.46

Aký typ kábla – osvetlenie alebo napájanie? 

Aký typ kábla potrebujete, závisí od aplikácie – na čo budete kábel používať. Tu je niekoľko informácií, ktoré vám pomôžu vybrať ten správny kábel. Kapacita kábla „prenášať“ elektrinu závisí od plochy prierezu vodičov – medených jadier, ktoré vedú elektrinu. Plocha prierezu sa meria v mm². Kábel, ktorý je hrubší – má jadro s väčším priemerom – dokáže „preniesť“ viac elektriny. Tam, kde je jadro kábla okrúhle, možno plochu prierezu, samozrejme, vypočítať z priemeru alebo polomeru pomocou π (plocha = π x r²).

Pochopenie veľkosti kábla – ktorý elektrický kábel je pre svietidlá a ktorý pre iné použitie

Hoci prierezová plocha vodičov kábla určuje schopnosť viesť elektrinu, kábel sa bežne „hodnotí“ podľa prúdu alebo výkonu, a nie podľa veľkosti vodiča. Pochopenie týchto hodnotení zahŕňa tri prepojené pojmy:

  • prúd – tok elektrónov v kábli a meraný v ampéroch
  • napätie – elektrický tlak aplikovaný na kábel a meraný vo voltoch
  • výkon – súčin prúdu a napätia (Ampéry x Volty)

V praxi väčšina domácností dostáva napájanie, ktoré sa pohybuje okolo 230 voltov.

Elektrický kábel zobrazujúci tri medené jadrá 0,75 mm² – LIVE (hnedý), neutrál (modrý) a uzemnenie (zeleno-žltý).

Káble, ktoré majú vodiče s prierezom 0,75 mm², sú dimenzované na 6 ampérov alebo 1 380 wattov (6 ampérov x 230 voltov je 1 380 wattov). V tabuľke sú uvedené bežné veľkosti a hodnoty káblov v ampéroch a wattoch.

Veľkosť vodiča

Aktuálne hodnotenie (Ampéry)

Menovitý výkon (Watty)

0,5 mm²

3 Amp

690 wattov

0,75 mm²

6 Amp

1 380 wattov

1,0 mm²

10 Amp

2 300 wattov

1,25 mm²

13 Amp

2 990 wattov

1,5 mm²

15 Amp

3 450 wattov

Použitie kábla, ktorý je príliš tenký alebo nemá dostatočne vysoký výkon, zvyšuje riziko požiaru (spôsobeného zahrievaním kábla) a úrazu elektrickým prúdom (spôsobeného zlyhaním izolácie v dôsledku tepla). Tu je tabuľka, ktorá ukazuje typické požiadavky na žiarovky a spotrebiče.

Spotrebiče

Pravdepodobné hodnotenie – Amps

Pravdepodobné hodnotenie – Watt

Vláknové žiarovky

0,1, 0,17, 0,26, 0,43

25, 40, 60, 100

Fluorescenčné žiarovky

0,03 až 0,08

7 až 18

LED žiarovky

0,01 až 0,06

3 až 13

Rádio

0,17

40

Chladničky a mrazničky

1.3 až 1.7

300 až 400

Mikrovlnná rúra

4.3

1 000

Vysávač

8.7

2 000

Umývačky riadu a práčky

9.5

2 200

Každý kábel musí byť schopný uniesť maximálne zaťaženie, ktoré môže byť aplikované. Je potrebné sa zamyslieť nad tým, aké by mohlo byť maximálne zaťaženie, napríklad:

  • Kábel 0,5 mm² by stačil na napájanie svietidla s 10 x 4W LED žiarovkami, ale nestačilo by, keby to isté svietidlo bolo vybavené klasickými vláknovými EDISON žiarovkami 10 x 100W.
  • Kábel 0,75 mm² by stačil na použitie predlžovacieho kábla pre mikrovlnnú rúru, ale ako predlžovací kábel pre práčku by nestačil.

Všetky naše textilné elektrické káble, majú jadrá 0,75 mm² a sú dimenzované na 6 ampérov alebo 1 380 wattov. Aj keď sa na osvetlenie niekedy používa tenší kábel 0,5 mm², nepredávame ho. Dôvodom je, že norma BS EN 60598 európska norma pre svetlá – vyžaduje pre svietidlá kábel s prierezom najmenej 0,75 mm². 

Aký kábel teda zvoliť pri výrobe vlastného svietidla?

Častp sa stretávame s otázkami aký kábel zvoliť na výrobu vlastného svietidla. Prvou otázkou, ktorú rad našich zákazníkov rieši je, či použiť dvojžilový kábel (napríklad 2x 0,75mm) alebo trojžilový kábel (napríklad 3x 0,75mm). V tomto prípade platí odporúčanie:

  • Dvojžilovým  2 x 0,75mm) káblom je možné pripojiť svietidlo Triedy ochrany II. Tj. svietidlo s dvojitou, alebo zosilnenou izoláciou neobsahujúcou neživé časti, pri ktorých by hrozilo nebezpečenstvo zasiahnutia el. prúdom. Zjednodušene povedané, nemá viditeľné kovové časti, na ktorých by dotykom mohlo dôjsť k úrazu el. prúdom. Také svietidlo ani nemá svorku na pripojenie tretieho, ochranného vodiča. Ide o zapojenie svetla bez uzemnenia. 
  • Trojžilovým káblom (3 x 0,75mm) je nutné pripojiť svietidlá nespĺňajúce Triedu ochrany II. U týchto svietidiel je ochrana pred úrazom elektrickým prúdom zaistená základnou izoláciou a spojením neživých častí spotrebiča s ochranným vodičom siete. Zjednodušene povedané u týchto svietidiel je možné sa dotknúť kovových častí. Tie sú spojené s tretím, ochranným vodičom a tým je zaistená ich ochrana. 

Na aký účel slúžia káble 3 x 1,5mm?

Káble s priemerom 3×1,50 mm² sú navrhnuté na väčšie elektrické zaťaženie. Sú ideálne na vedenie elektrickej kabeláže, prípadne na vytvorenie netradičného predlžovacieho kábla. 

Na aký účel slúžia káble 2 x 1,0mm?

Káble do exteriéru (2 x 1,00mm) sú vybavené flexibilným medeným elektrolytickým vodičom s dvojitým elastomérovým gumovým povlakom odolným voči teplotám od -25 ° až do+60 °. Elastomérový kaučuk zaručuje vysokú pružnosť a je odolný voči ohňu a olejom. Celkovo ide o mimoriadny vysokovýkonný kábel vyrobený v Taliansku a certifikovaný systém IMQ-HAR. Tieto kvalitné káble sú určené do exteriéru pre vonkajšie použitie.

Textilné káble do exteriéru je vhodné kombinovať IBA s našími exteriérovými objímkami a stropnými držiakmi do exteriéru, aby sa zachovalo IP krytie (stupeň ochrany) celého Vášho svietidla.

 

So všetkými ťažko dostupnými priestormi a neobmedzenými možnosťami vašej fantázie sú tu naše úchyty na káble a držiaky káblov. Upozornenie! Tieto držiaky káblov nie sú vhodné pre káble so širším priemerom ako 8mm alebo pre hrubé retro laná.

uchyt

Stropný decentralizér je ideálny doplnok pokiaľ chcete premiestniť konce vašej závesnej lampy od stropnej rozety, alebo iba zavesiť kábel zo stropu.

svorka na kabel

Chcete vytvoriť priamku alebo cik-cak dizajn? Naša univerzálna káblová svorka sa jednoducho inštaluje a navyše vyzerá skvele! 

Porcelánové vodiče káblov

Niekedy je externá elektroinštalácia diktovaná architektonickými požiadavkami, ak je potrebné, aby stena, na ktorú má byť systém inštalovaný, zostala neporušená, napríklad: hrady, historické domy, vidiecke domy a súkromné ​​domy v prípade stien z kameňa, tehál alebo dreva. Externá kabeláž je teda nevyhnutnosťou a môže ponúknuť príležitosť vniesť na miesto skutočný, jedinečný nádych.

Porcelánový vodič kábla v čiernej farbe.
Porcelánový izolátor na vedenie kábla po stene, priemer 19mm, čierna farba
Porcelánové vedenie dvoch káblov v čiernej farbe.
Porcelánový izolátor na vedenie kábla po stene, priemer 19mm, biela farba

Vypínače, spínače a zástrčky

spínače
zastrcky
kable

Vzdelávanie, návod a obsah odmietnutia zodpovednosti

Všetok materiál uvedený na našej webstránke www.ziarovky.eu a súvisiace sociálne médiá a tlačové aktíva slúžia len na informačné účely. Nenesieme žiadnu zodpovednosť za to, čo robíte s týmito znalosťami. Nemôžeme niesť zodpovednosť za žiadne škody na majetku alebo zdraví spôsobené položkami, o ktorých čítate na našej webovej stránke. Odporúčame vám, aby ste si overili miestne zákony a poradili sa s profesionálnymi elektrikármi/dodávateľmi pri akomkoľvek projekte zahŕňajúcom elektrickú energiu, výstavbu alebo montáž.

Urob si sám a výukový materiál vyučovaný na webovej stránke našej spoločnosti a iných aktívach slúži len na informačné účely. Prevzatím akýchkoľvek informácií alebo vzdelávacích materiálov od našej spoločnosti preberáte všetky riziká súvisiace s materiálom, na ktorý sa vzťahuje. Súhlasíte s tým, že ochránite a budete brániť našu spoločnosť pred akýmikoľvek nárokmi a škodami v dôsledku akýchkoľvek a všetkých zahrnutých informácií.

Prevzatím a/alebo použitím akýchkoľvek informačných zdrojov od našej spoločnosti  súhlasíte s tým, že tieto informácie budete používať bezpečným a zákonným spôsobom, v súlade so všetkými platnými zákonmi, bezpečnostnými pravidlami a zdravým rozumom. Ďalej súhlasíte s tým, že podniknete také kroky, ktoré môžu byť primerane potrebné alebo vyžadované platnými zákonmi, aby ste udržali akékoľvek informácie mimo dosahu maloletých a neškolených a/alebo nezrelých jednotlivcov.

Musíte akceptovať, že vy a vy sami ste zodpovední za svoju bezpečnosť a bezpečnosť ostatných v akomkoľvek úsilí, do ktorého sa zapojíte. Zatiaľ čo materiál na našej www stránke je poskytovaný v nádeji, že si vytvoríte vlastné osvetlenie, ste zodpovední za overenie jeho presnosti a použiteľnosti pre váš projekt. Ste zodpovedný za to, že poznáte svoje limity vedomostí a skúseností. Ak vykonávate akúkoľvek prácu s „hlavným napájaním“, ako je elektrické vedenie 120 alebo 240 V AC, mali by ste sa poradiť s licencovaným elektrikárom.

Niektoré ilustračné fotografie neznázorňujú bezpečnostné opatrenia alebo vybavenie, aby boli jasnejšie znázornené kroky projektu. Tieto projekty nie sú určené pre deti. Používanie týchto pokynov, súprav, projektov a návrhov je na vaše vlastné riziko. Naša spoločnosť sa zrieka akejkoľvek zodpovednosti za akékoľvek následné škody, zranenia alebo výdavky. Je vašou zodpovednosťou zabezpečiť, aby boli vaše aktivity v súlade s platnými zákonmi.

 

ODIS STUDIO s.r.o.

Vajanského 614/18

03101 Liptovský Mikuláš

Slovensko