Kategória: Dekoratívne žiarovky

Dekoratívne žiarovky z kolekcie EDISON sú dodávané so štandardnými objímkami, ktoré sa používajú v domácnostiach. Žiariace vlákno vo vnútri žiarovky je omotané okolo drôtika, čo vytvára neobvyklý svetelný efekt. Zasvietený zdroj dokáže pritiahnuť zrak každého zvedavca.

EDISON Žiarovka

EDISON Žiarovka

Svetlo bez plameňa? Nonsens. Nejako tak možno rozmýšľala verejnosť predtým, ako ľuďom 31. decembra v roku 1879 v malom mestečku Menlo Park predstavil Thomas Alva Edison svoj najnovší nápad. Na mieste, ktoré dnes po ňom nesie meno, ukázal žiarovku. Z jeho patentovaných vynálezov vynikajú najmä automatický telegraf, žiarovka, fonograf a megafón.

Narodil sa 11. februára 1847 v americkom meste Milan. Hovoriť začal až ako štvorročný, odvtedy však kládol nepretržite všetkým naokolo otázky o tom, ako veci fungujú. V škole to dospelo tak ďaleko, že jeho učiteľka navrhla večne sa pýtajúceho chlapca liečiť. Vtedy matka vzala budúceho vynálezcu zo školy a vzdelával sa doma.

Dnešné klasické žiarovky sa  v mnohom na tie z čias Edisona podobajú. Vákuum však nahradila náplň z rôznych plynov, ktoré umožňujú vlákno rozžeraviť na vyššiu teplotu. Princíp však zostáva prakticky rovnaký. Osud žiaroviek sa pomaly blíži k svojmu koncu. Čoraz viac krajín zakazuje predaj tohto vynálezu. Rovnako aj Európska únia rozhodla,  že žiarovky musia z trhu odísť.

Aj Edisonov vynález si tak o pár rokov pozrieme len v múzeu. Do roku 2012 totiž žiarovky z trhu zmiznú a nahradia ich efektívnejšie svietidlá. Napríklad úsporné kompaktné žiarivky či halogénové žiarovky.

Zdravotné výhody EDISON žiaroviek

Zdravotné výhody EDISON žiaroviek

LED žiarovky rýchlo nahrádzajú všetky staršie žiarovky a svetlá. Z CFL a klasických žiaroviek, LED sú lepšou voľbou. Sú oveľa energeticky efektívnejšie, trvajú až desaťkrát dlhšie a ich ceny sa neustále znižujú. To všetko znie skvele, ale táto technológia má temnú stránku. Chladná teplota (4000K – 6000K) vyžarovaná LED žiarovkami môže byť pre nás skutočne škodlivá a nemala by sa používať v noci.

Nedávny článok publikovaný Harvardskou lekárskou školou uvádza škodlivý účinok modrého svetla, keď sa používa v noci. Ľudské telo je ovplyvnené farbou svetla vyrobeného žiarovkami alebo inými elektronickými zariadeniami, ako sú napríklad smartphony, počítače alebo televízory. Teplá žltá farba, ktorú produkujú žiarovky Retro Edison, sa ukázala ako lepšia pre nás, keď sa používa v noci. Dokonca i telefóny iPhone teraz menia teplotu farby obrazovky na teplú žltú farbu v noci. Takže okrem úžasnej nádhernej žiarovky EDISON, na ktorú sa môžete pozrieť, skutočne pomôže spať lepšie v noci a môže vás zachrániť zo zoznamu škodlivých chorôb.

História EDISON žiaroviek

História EDISON žiaroviek

História EDISON žiaroviek

V minulosti človek používal sviečky, lucerny a mesačné svetlo ako jediný zdroj osvetlenia. Až v prvej polovici 19. storočia sa rozvíjalo plynové osvetlenie a jeho rozvoj sa veľmi rozvinul. Bohužiaľ, svetlo poskytované plynom bolo nestabilné a to viedlo k spáleniu divadiel a domovov v rôznych častiach sveta. Potom prišiel v roku 1809 a objavil sa elektrický oblúk. Tento model osvetlenia bol oveľa bezpečnejší ako typ plynu, ale ukázalo sa, že je príliš jasný pre malé oblasti. To prinieslo potrebu menšieho osvetlenia a v roku 1880 Thomas Edison prišiel s prvou komerčne udržateľnou žiarovkou.

História Thomasa Edisona v skratke

Thomas Alva Edison sa narodil 11. februára 1847 v Miláne, Ohio. Hoci vynálezy boli jeho skutočné povolanie, Edison najprv musel prevziať prácu telegrafora a nosiča novín. Vždy hľadal nové a lepšie spôsoby, ako robiť veci už od svojho detstva, aby sa stal legendárnym vynálezcom, ktorého meno je teraz v mnohých knihách o histórii. Jeho prvý vynález bol elektronický hlasovací stroj a bol patentovaný v roku 1868. Potom dostal patenty pre filmovú kameru, fonograf, telefón technológie postup, a oveľa viac vynálezov – viac ako tisíc.

Edisonove experimenty

Experimenty Thomasa EDISONA a niektorých jeho laboratórnych spolupracovníkov viedli k vývoju elektrickej žiarovky. Na to, aby priniesli elektrickú žiarovku, museli vymýšľať každý komponent, od vypínačov k utesneniam a vysávaným skleneným žiarovkám, jedinečným súpravám drôtov a rôznym typom meračov. Rovnako ako predchádzajúce úsilie, ktoré sa vyvinulo pred Edisonom a jeho spolupracovníkmi, ich najväčšou výzvou bolo nájsť materiál, ktorý by sa mohol stať klasickým vláknom. Otestovali veľa rastlín a nakoniec zistili, že karbonizované vlákna im dajú to, čo chcú a potrebujú.

Konečný výrobok

Pomocou bavlnenej nite vlákna, Edison bol schopný prísť s viac ako trinásť hodín svetla, a 27. januára 1880, podal svoj prvý patent žiarovky. Po ďalšom výskume Edison a jeho laboratóriá zistili, že karbonizovaný bambus je dokonalá vláknová látka, pretože poskytuje 1200 hodín nepretržitého svetla. 4. septembra 1882 vydal Edison prvý rozsiahly test svetla, ktorý rozsvietil 25 budov vo finančnej štvrti New Yorku.

Súčasnosť

Žiarovka Edison bola od tej doby vyvinutá a pestovaná tak, aby bola známa a používaná na celom svete. V dnešnom svete mnoho ľudí používa žiarovky Edison kvôli niekoľkým výhodám, ktoré tieto žiarovky ponúkajú:

  • Unikátny retro vzhľad a atmosféra osvetlenia
  • Prichádzajú v rôznych tvaroch a veľkostiach
  • Sú pomerne lacné v porovnaní s minulosťou
  • Ľahko sa stmievajú
Edison žiarovky a dekoračné osvetlenie

Edison žiarovky a dekoračné osvetlenie

Edison žiarovky a dekoračné osvetlenie
Potrebujete vybrať žiarovky? Priklonte sa k Edison žiarovkám, nebudete sklamaní. Vďaka mäkkému žiareniu a priemyselnému vzhľadu, žiarovka Edison osvetlí akýkoľvek priestor vo veľkom štýle.
Moderný trend interiéru žiarivky je krásny, ale nebude fungovať s väčšinou komerčných svetiel, pretože sú príliš jasné a drsné.
Pomocou žiaroviek Edison budete vďaka jemnému žiareniu milo prekvapený . Drôtové vlákno v žiarovke sa zahrieva a viditeľné svieti. Vytvára tak neskutočnú romantickú atmosféru a nálada miestnosti.

Vintage žiarovky EDISON

Vintage žiarovky EDISON

Vintage žiarovky EDISON, ktoré ponúkame, sú založené na niektorých pôvodných dizajnoch žiarovky veľkého Thomasa Edisona. Náš sortiment ručne vyrábaných starožitné žiaroviek, ktoré boli vyrobené z vysoko kvalitných materiálov a sú k dispozícii v rôznych tvaroch a veľkostiach s rôznymi prvkami štýly. Zabezpečujeme rôzne pätice E27 a E14, takže sme si istí, že máme žiarovku, ktorá vyhovuje vašim potrebám. Na rozdiel od niektorých žiaroviek, ktoré sú k dispozícii v USA, naše žiarovky boli navrhnuté špeciálne pre elektrickú infraštruktúru 220 V a boli dôkladne otestované a certifikované. 40 Wattová oranžová žiara vytvára jemné, romantické svetlo, o ktorom vieme, že budete milovať.

Hľadáte výnimočné a pozoruhodné osvetlenie V našej širokej ponuke Vám ponúkneme široký výber dekoratívnych žiaroviek

Hľadáte výnimočné a pozoruhodné osvetlenie?

Hľadáte výnimočné a pozoruhodné osvetlenie? V našej širokej ponuke Vám ponúkneme široký výber dekoratívnych žiaroviek. Vintage výber inšpirovaný prvými dizajnmi žiarovkami Edison sa zmestí aj do najjednoduchších svietidiel, aby Váš interiérový projekt bol jedinečný.

Ak sa chcete dozvedieť viac o každom type žiarovky, prezrite si našu kolekciu s názvom “Kolekcia EDISON“.

nostalgické-historické-žiarovkynostalgické-historické-žiarovky

Hrejivý pocit tepla

Potešil by Vás v týchto zimných dňoch hrejivý pocit tepla? My vám ho poskytneme v podobe nových modelov nostalgických vlákninových žiaroviek. Chcete si dopriať nostalgické diskrétne osvetlenie vo svojom obydlí? Potom sú žiarovky z kolekcie EDISON priamo pre Vás.

Historický dizajn žiaroviek pre milovníkov historického štýlu.

Pripravujeme pre Vás prekvapenie v podobe nových textilných vodičov (káblov). Onedlho pridáme do nášho online butiku nové farby a modely textilných farebných káblov s novými typmi objímok a stropných držiakov. Snažíme sa dopĺňať sortiment o nové modely a typy, aby bolo z čoho vyberať.

Pokiaľ ešte nemáte svoje svietidlo na mieru, neváhajte a vyskladajte si ho v našom online butiku www.svietidla-na-mieru.eu a nezabúdajte: „kreativite sa medze nekladú“.

Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison

Kto by už o tomto chlapíkovi niečo nepočul, veď sme sa o ňom učili už na základnej škole.
Bol to nie len americký vynálezca, ale i podnikateľ. Žil v rokoch 1847-1931. Zamiloval sa do chémie, ktorá ho fascinovala. Už ako 10 roční chlapec si postavil doma v pivnici malé laboratóriu. Chemikálie však neboli zadarmo a privyrábal si na ne roznášaním novín, či predajom zeleniny. Vo svojich 12-tich rokoch čiastočne ohluchol. Edisona v škole považovali učiteľ za zaostalého a preto ho po pár mesiacoch vyhodil a tak ho začala mama učiť doma.

Edison nebol len vynálezca, ale aj obchodník.
V sedemnástich rokoch začal vydávať vlastné noviny The Weekly Herald. Jeho najslávnejšie vynálezy vznikali v rokoch 1876-1883 v meste Menlo Park v New Yorku.
Medzi jeho prvé vynálezy patrí fonograf (predchodca gramofónu).
Edison má na svojom konte nie jeden vynález. Pod jeho menom je zaregistrovaných 1692 patentov a ďalšie tisíce zaregistrovali jeho firmy. Svojich zamestnancov si osobne vyberal.
Medzi jeho prvé vynálezy patrí napríklad elektografické počítadlo hlasov, ktoré však nezaznamenalo úspech. Bol to jeho prvý patent. V roku 1869 vznikol stlačiaci telegraf, využívaný na Newyorskej burze, ktorým si zarobil prvé väčšie peniaze, ktoré investoval do svojho laboratória. 1877 bol patentovaný fonograf (jeho vývoj prebiehal ešte 10 rokov kým bol uvedený na trh).
Medzi jeho ďalšie vynálezy patrí napríklad i elektometer, či magnetický triedič železnej rudy 1880. 1881 známe dynamo. V 1882 bola patentovaná elektocentrála a tiež v praxi predviedol prvý funkčný elektrický rozvod a následne a následne 22-ho decembra bol prvý krát za pomoci žiaroviek osvetlený Vianočný stromček. V osemdesiatom piatom pribudla tepelná poistka. V roku 1814 sa objavila i gramofónová platňa a mnohé ďalšie.

Edisona si však spájame predovšetkým s vynálezom žiarovky 1876, čo bezpochybne patrí k jeho najznámejším objavom. Prvá žiarovka svietila „len“ 13 a pol hodiny. Vlákno tvorila zuhoľnateľná bavlna.  Do roka už sa vyrábali žiarovky čo vydržali svietiť až 1200 hodín. Ide tu vo svojej podstate o premenu elektrickej energie na svetlo, ktoré vzniká prietok elektrickej energie po vlákne, čím sa zahrieva a vyžaruje tak svetlo. Pôvodne Edisonove žiarovky mali uhlíkové vlákno, dnes sa používajú volfrámové vlákna, ktoré znášajú vyššie teploty, ako pôvodné uhlíkové a tak sa životnosť žiarovky značne predĺžila. Tieto vlákna sú umiestnené vo vzduchotesných sklenených bankách, aby nezhoreli. Vákuum by však spôsobilo ľahko implóziu (opak explózie), preto sa vlákno nenachádza vo vákuu, ale priestor je vyplnený inertným plynom plinom pod nízkym tlakom. Zo žiarovky sa neskôr vyvíjali ďalšie druhy osvetlenia, ako výbojky, žiarivky, či LED žiarivky.

Dnes už poznáme i takzvanú Edison žiarovku. Je to moderný retro štýl, má tvar rúry v ktorom sa po celej dĺžke ťaha vlákno z „volfrámu“. Žiarovka slúži pre predovšetkým pre dekoračné účely. Sú ručne vyrábané s ozdobným vláknom. Sklo je z dymového skla v zlatom odtieni. Pre romantický večer ako stvorené.

 

 

Aké typy žiaroviek použiť. www.ziarovky.eu

Aké typy žiaroviek použiť?

Existuje veľa rôznych typov žiaroviek a ten, ktorý si môžete vybrať, môže mať obrovský vplyv nielen na vzhľad vášho svietidla, ale aj na náladu miestnosti, v ktorej je. Existujú rôzne vlastnosti a dokonca aj “farby” svetla od studeného bieleho svetla žiaroviek až po veľmi teplé svetlo žiaroviek.

Štylisticky si vyberte žiarovku, ktorá pasuje vkusom a dekorom do Vašej miestnosti. Do modernej miestnosti si vyberte energeticky úsporné žiarovky LED ART alebo iné typy LED žiaroviek. Pre elegantný dizajn si vyberte FILAMENT žiarovky. Pokiaľ však máte miestnosť alebo priestor zriadený v retro alebo v starodávnom štýle, najlepšou voľbou budú klasické vlákninové tzv. EDISON žiarovky, ktoré dodajú starodávnu atmosféru, keď žiarovka bola úplnou novinkou.

LED ART Žiarovky - dekorácia, umelecké žiarovky

Kolekcia LED ART 2017

Kolekcia LED ART 2017 predstavuje klasické tvary žiaroviek avšak interpretované v nových umeleckým tvaroch a štýloch. Poskytujú svietivosť až 350 lúmenov. Odporúčajú sa použiť pri špeciálnych eventoch, oslavách ako dekoračné umelecké osvetlenie.

Kvalita svetla a stmievanie spĺňajú najvyššie štandardy – vďaka jedinečným obvodom a najnovšej technológie pružného vlákna „Plus“. Patentovaná výrobná koncepcia a vysoko kvalitné špeciálne plasty zaručujú vynikajúcu tepelnú odolnosť a tým aj dlhú životnosť 15.000 hodín. Lampy sú ostrasu odolné a preto sú vhodné pre rôzne účely a použitia.

LED ART Žiarovky

V našom obchode nájdete všetky modely a tvary týchto jedinečných LED umeleckých žiaroviek. Ako jediný na slovenskom trhu ponúkame kolekciu LED ART 2017. Neváhajte a zaujmite nadčasovým dizajnom týchto svetklých dekoračných žiaroviek vo svojom podniku alebo domácnosti. Na výber tieto modely: