EDISON Žiarovka

Svetlo bez plameňa? Nonsens. Nejako tak možno rozmýšľala verejnosť predtým, ako ľuďom 31. decembra v roku 1879 v malom mestečku Menlo Park predstavil Thomas Alva Edison svoj najnovší nápad. Na mieste, ktoré dnes po ňom nesie meno, ukázal žiarovku. Z jeho patentovaných vynálezov vynikajú najmä automatický telegraf, žiarovka, fonograf a megafón.

Narodil sa 11. februára 1847 v americkom meste Milan. Hovoriť začal až ako štvorročný, odvtedy však kládol nepretržite všetkým naokolo otázky o tom, ako veci fungujú. V škole to dospelo tak ďaleko, že jeho učiteľka navrhla večne sa pýtajúceho chlapca liečiť. Vtedy matka vzala budúceho vynálezcu zo školy a vzdelával sa doma.

Dnešné klasické žiarovky sa  v mnohom na tie z čias Edisona podobajú. Vákuum však nahradila náplň z rôznych plynov, ktoré umožňujú vlákno rozžeraviť na vyššiu teplotu. Princíp však zostáva prakticky rovnaký. Osud žiaroviek sa pomaly blíži k svojmu koncu. Čoraz viac krajín zakazuje predaj tohto vynálezu. Rovnako aj Európska únia rozhodla,  že žiarovky musia z trhu odísť.

Aj Edisonov vynález si tak o pár rokov pozrieme len v múzeu. Do roku 2012 totiž žiarovky z trhu zmiznú a nahradia ich efektívnejšie svietidlá. Napríklad úsporné kompaktné žiarivky či halogénové žiarovky.