Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison

Kto by už o tomto chlapíkovi niečo nepočul, veď sme sa o ňom učili už na základnej škole.
Bol to nie len americký vynálezca, ale i podnikateľ. Žil v rokoch 1847-1931. Zamiloval sa do chémie, ktorá ho fascinovala. Už ako 10 roční chlapec si postavil doma v pivnici malé laboratóriu. Chemikálie však neboli zadarmo a privyrábal si na ne roznášaním novín, či predajom zeleniny. Vo svojich 12-tich rokoch čiastočne ohluchol. Edisona v škole považovali učiteľ za zaostalého a preto ho po pár mesiacoch vyhodil a tak ho začala mama učiť doma.

Edison nebol len vynálezca, ale aj obchodník.
V sedemnástich rokoch začal vydávať vlastné noviny The Weekly Herald. Jeho najslávnejšie vynálezy vznikali v rokoch 1876-1883 v meste Menlo Park v New Yorku.
Medzi jeho prvé vynálezy patrí fonograf (predchodca gramofónu).
Edison má na svojom konte nie jeden vynález. Pod jeho menom je zaregistrovaných 1692 patentov a ďalšie tisíce zaregistrovali jeho firmy. Svojich zamestnancov si osobne vyberal.
Medzi jeho prvé vynálezy patrí napríklad elektografické počítadlo hlasov, ktoré však nezaznamenalo úspech. Bol to jeho prvý patent. V roku 1869 vznikol stlačiaci telegraf, využívaný na Newyorskej burze, ktorým si zarobil prvé väčšie peniaze, ktoré investoval do svojho laboratória. 1877 bol patentovaný fonograf (jeho vývoj prebiehal ešte 10 rokov kým bol uvedený na trh).
Medzi jeho ďalšie vynálezy patrí napríklad i elektometer, či magnetický triedič železnej rudy 1880. 1881 známe dynamo. V 1882 bola patentovaná elektocentrála a tiež v praxi predviedol prvý funkčný elektrický rozvod a následne a následne 22-ho decembra bol prvý krát za pomoci žiaroviek osvetlený Vianočný stromček. V osemdesiatom piatom pribudla tepelná poistka. V roku 1814 sa objavila i gramofónová platňa a mnohé ďalšie.

Edisona si však spájame predovšetkým s vynálezom žiarovky 1876, čo bezpochybne patrí k jeho najznámejším objavom. Prvá žiarovka svietila „len“ 13 a pol hodiny. Vlákno tvorila zuhoľnateľná bavlna.  Do roka už sa vyrábali žiarovky čo vydržali svietiť až 1200 hodín. Ide tu vo svojej podstate o premenu elektrickej energie na svetlo, ktoré vzniká prietok elektrickej energie po vlákne, čím sa zahrieva a vyžaruje tak svetlo. Pôvodne Edisonove žiarovky mali uhlíkové vlákno, dnes sa používajú volfrámové vlákna, ktoré znášajú vyššie teploty, ako pôvodné uhlíkové a tak sa životnosť žiarovky značne predĺžila. Tieto vlákna sú umiestnené vo vzduchotesných sklenených bankách, aby nezhoreli. Vákuum by však spôsobilo ľahko implóziu (opak explózie), preto sa vlákno nenachádza vo vákuu, ale priestor je vyplnený inertným plynom plinom pod nízkym tlakom. Zo žiarovky sa neskôr vyvíjali ďalšie druhy osvetlenia, ako výbojky, žiarivky, či LED žiarivky.

Dnes už poznáme i takzvanú Edison žiarovku. Je to moderný retro štýl, má tvar rúry v ktorom sa po celej dĺžke ťaha vlákno z „volfrámu“. Žiarovka slúži pre predovšetkým pre dekoračné účely. Sú ručne vyrábané s ozdobným vláknom. Sklo je z dymového skla v zlatom odtieni. Pre romantický večer ako stvorené.