Výhody LED

Kto by nepoznal LED, toľko sa o nich hovorí, aké sú šetrné a lepšie, ako bežné vlákninové žiarovky, je to však všetko pravda? Ako vôbec funguje LED? A aké má výhody? Poďme sa spolu pozrieť na tieto otázky a nájdeme spolu odpovede.

Aby sme mohli začať bližšie rozoberať LED žiarovky, povedzme si čo táto skratka vôbec znamená. Ak budeme hľadať v odborných knižkách nájdeme vždy niečo, ako light-emitting diode, čo by sme mohli voľne preložiť, ako elektroluminiscenčná dióda. Na prvý pohľad extrémne odborný pojem, ktorý nám vôbec nič nehovorí. V jednoduchosti by sme to mohli povedať aj takto – vyžaruje svetlo, keď ňou prechádza elektrický prúd v priepustnom smere.

Na trhu nájdeme rôzne druhy LED, či sú to už tie maličké, ktoré sú osadené v rôznych indikátoroch zariadení, v zobrazovačoch, v našich vozidlách, alebo poskytujú svetlo v našich príbytkoch, funkcia je vždy rovnaká. LED sa stali jednoducho súčasťou našich životov. Nájdeme ich už v každej domácnosti, či na verejných priestranstvách. Zaujímavé je to, že nie všetky sú rovnaké, čo sa týka svietivosti a kvality.

Dôležitú úlohu zohráva aj čip, ktorý je osadení v LED-ke. Na trhu nájdeme rôzne čipy, ktoré určujú viacej, ako si myslíte. Pozor si treba dávať na cenu, keď je veľmi nízka pravdepodobne sa jedná o LED čip s nízkym svetelným tokom, aj keď na obale môžete nájsť vytlačené údaje o vysokých Lumenoch! Týmto nepekným trikom, klame veľa výrobcov. Čipy odporúčame s označením novej generácie, kde patria napríklad MCOB LED, či  COB LED. Keď už vieme ako to celé funguje, povedzme si tie najdôležitejšie fakty, ktoré nás ako potencionálnych kupcov zaujímajú. Týmito faktami sú overené výhody oproti klasickým vlákninovým žiarovkám.

Výhody :

  • viacej svetla za menej peňazí- uvádzame vo W na 1 Lumen (LED viac ako 100 lm/W, obyčajná žiarovka 15 lm/W)
  • produkujú menej tepla ( max. 40 stupňov)
  • viacero svetelných odtieňov na trhu
  • rozsvecujú sa extrémne rýchlo
  • hodia sa aj do priestorov, kde je časté vypínanie a zapínanie
  • ekologické – žiadna ortuť ani ťažké kovy
  • extrémne dlhá životnosť – podľa výrobcov aj 17 rokov

LED sa teda stal našim dobrým priateľom, vďaka ktorému dokážem ušetriť nesmierne veľa peňazí na svietenie. Výhodou je aj nižšia cena na trhu, kedže sa nejedná o revolučnú novinku, ale LED je už akú-takú dobu na trhu.