Retro vypínače vyrobené z porcelánu, bakelitu® a zo skla

Kvalita zvonku aj z vnútra

Spínacie systémy značky THPG vyrobené z porcelánu a bakelitu® boli vyvinuté internými špecialistami. Vyrábajú sa v Durínsku (porcelánové kryty a stredové vložky), vo Vestfálsku (bakelitové kryty, stredové vložky a spínacie mechanizmy) a v Bavorsku (sklenené kryty). Na veľtrhoch pravidelne vidieť, ako architekti poklepávajú a ohmatávajú materiál, aby zistili, či je naozaj pravý. Čo je, samozrejme, nielen povrchovo, ale aj skrz-naskrz – pri pokrievkach z bakelitu® majú steny materiálu hrúbku minimálne 2,5 mm, sklenené pokrievky 4 mm a porcelánové pokrievky hrúbku 13 mm. Vnútorné fungovanie je prispôsobené: Hlavné jednotky pre otočné, kolískové a prepínače sú vyrobené z keramického materiálu. A: Naše otočné spínače sú stále skutočnými otočnými spínačmi, v ktorých sa kontakty otvárajú a zatvárajú otáčaním. V súčasnosti to nie je vždy tak, mnohé iné otočné spínače sú skutočne kolískovými spínačmi, ktoré sa ovládajú pomocou otočného gombíka. Rozdiel je cítiť aj počuť.

Vnútorná štruktúra: Keramické spínače

Ovplyvnené námornou elektrotechnikou. V niektorých odvetviach tieto typy otočných spínačov prežili až dodnes – vo všeobecnosti je to prípad, keď spoľahlivosť a odolnosť sú najvyššou prioritou a kde je kritické spoliehanie sa na robustnú mechanickú prevádzku spínačov napriek častému používaniu súprúdovej elektriny: v prípade stavby lodí a priemyselných aplikácií. Mechanizmy našich VYPÍNAČOV vyrába CAW (Casp. Arn. Winkhaus) v Halveri neďaleko Lüdenscheidu; vyrábajú elektrotechnické inštalačné produkty už od roku 1910 av úzkej spolupráci s nimi sme vyvinuli rad spínačov. Nadstredové zariadenie keramického spínača, ktorý sa skladá zo 42 častí, je výsledkom vysokej mechanickej presnosti: udržiava konzistentný kontakt spínača bez ohľadu na rýchlosť otáčania a je uzavretý s hlasným cvakaním – nielenže to skvele znie, ale tiež chráni materiál, pretože zabraňuje škodlivému oblúkovému efektu, ktorý môže vzniknúť aj pri striedavých prúdoch a dlhodobo poškodzuje kontakty spínača. Nadstredové zariadenie je tiež pozinkované, aby bola zaistená bezpečná prevádzka.
Všetky produkty značky THPG majú testovaciu značku VDE. Označenie CE sa používa na etikete obalu a na všetkých produktoch, ktoré podliehajú smernici CE.

Kryty a možnosti kombinácií

Jednoduché, dvojité a viacnásobné kombinácie. Vypínače a zásuvky sa dodávajú bez vonkajších krytov. Pre vložky série bieleho porcelánu sú k dispozícii čelné dosky ako jednoduché a dvojité kryty,  aj systémové čelné dosky. Vďaka predným krytom a čelným doskám sú možné rôzne kombinácie rôznych prvkov (napríklad zásuvka a vypínač) alebo identické prvky (napríklad tri elektrické zásuvky) je možné kombinovať a namontovať. Všetky porcelánové vypínače a zásuvky je možné kombinovať. Jedinou výnimkou sú dátové a telefónne zásuvky, antény
zásuvky a nástenné zásuvky reproduktorov, ktoré nie je možné namontovať do + porcelánového dvojitého krytu. Pre vložky čiernobielej série Bakelite® sú jednotlivék dispozícii okrúhle a štvorcové čelné dosky, okrúhle systémové čelné dosky ako aj štvorcové dvojité, trojité a štvornásobné čelné dosky. Pre čierne a biele bakelitové vložky pre sériu skla sú k dispozícii okrúhle jednoduché a systémové čelné dosky.

Biely »bakelit®. Bakelite® je registrovaná ochranná známka spoločnosti Momentive Specialty Chemicals Inc. Séria bielych Bakelite® je vytvorená z rovnakého materiálu ako ten čierny. Biely materiál však vyrába iný výrobca. Presne povedané, nemalo by sa preto nazývať
obchodný názov Bakelite®, ale pod všeobecným názvom duroplast. Komu na uľahčenie rozlišovania predmetov používame pre predmety z čiernej série označenie Bakelite® += a pre biele duroplast.
Poznámka k inštalácii: Vzdialenosti vložiek vo všetkých viacnásobných a systémových krytoch sú v súlade so štandardným rozstupom 71 mm a možno ich jednoducho použiť s existujúcimi inštaláciami. Spínacie systémy sa hodia do všetkých štandardných podomietkových zásuviek.

 
Od nepríjemnosti k potešeniu: Porcelánový systém vypínačov

Porcelánový a keramický priemysel bol od začiatku elektrotechnického veku a niekoľko desaťročí nasledujúcich najvýznamnejším poskytovateľom elektrotechniky: Plášte, spínače a kryty boli vyrobené z tohto atraktívneho materiálu, ktorý má okrem estetických vlastností aj hmatateľné technické vlastnosti. výhody: izoluje a je extrémne húževnatý.
Je ťažké pochopiť, prečo dnešný porcelánový materiál pre elektrické spínacie systémy možno vo všeobecnosti nájsť iba v priemysle. Túto skutočnosť možno vysvetliť iba dominantnou podnikateľskou mentalitou „viac, rýchlejšie, lacnejšie“.
Výrobcovia technického porcelánu – sídliaci predovšetkým v Bavorskom lese a Durínsku – zúfalo hľadajú nové oblasti, v ktorých by uplatnili svoje vysoko rozvinuté zručnosti. Združili sme výrobcu elektrotechnických vypínačov z Vestfálska a výrobcu elektrotechnického porcelánu z Durínska. Výsledkom je tento porcelánový spínací systém, ktorý je na trhu už dvadsať rokov etablovaný. Je funkčný a príjemný v troch smeroch: na pohľad, na dotyk a na ucho (vďaka príjemnému „klack“ zvuku otočného spínača).

Predná doska a tlačidlo:
elektrotechnický porcelán…Všetky porcelánové diely pochádzajú zo Schierschnitz v Durínsku, kde sa elektrotechnický porcelán vyrába od roku 1913. Porcelán sa lisuje pod tlakom 35–40 MPa do kovových výliskov, následne sa glazuje a speká pri teplote 1320–1330 °C. (Použitý porcelán, typ C 110, spĺňa aj normy pre materiálové charakteristiky definované v DIN VDE 0335 časť 3.)… a duroplast. Z bezpečnostných dôvodov je vložka porcelánovej zásuvky tepelne tvarovaná v zodpovedajúcej farbe duroplastu.

Odporúčané:
Porcelánový vypínač bol ohodnotený ako „odporúčaný“ organizáciou pre práva spotrebiteľov Öko-Test. Ďalšie informácie nájdete v časopise Öko-Haus (4/2000). Všetky vypínače a zásuvky spĺňajú bezpečnostné predpisy Združenia VDE pre elektrické, elektronické a informačné technológie.

Čierny systém spínačov bakelit®

Druhý systém spínačov: čierny a bakelit®.
Porcelán a bakelit® koexistovali harmonicky mnoho rokov a obe farby, biely porcelán a čierny bakelit®, boli rovnako obľúbené. Zistilo sa, že syntetická živica Bakelite® je ideálnym materiálom pre elektrotechnické aplikácie: jej stabilita bola bezkonkurenčná a jej tepelná odolnosť a izolácia boli úžasné.
Materiál zostal bežný vo vypínačoch a zásuvkách až do 60-tych rokov, ale potom bol bakelit® nahradený lacnejšími syntetickými materiálmi. S rozšírením termoplastu ako nového spínacieho materiálu sa bakelit® prakticky vytratil zo scény. Neexistuje však žiadne porovnanie medzi bakelitom® a termoplastom: bakelit® je oveľa ťažší a príjemnejší na pohľad aj na dotyk. Je to spôsobené jeho výrobou. Namiesto toho, aby sa vyrábal procesom vstrekovania, sa bakelit® formuje priamo zo svojej surovej formy pomocou „matrixovej metódy“. Úspešným vývojom systému porcelánových vypínačov sme sa rozhodli obnoviť toto harmonické spolužitie. V úzkej spolupráci so spoločnosťou CAW sme vrátili stratené formy a nástroje do výroby a našli výrobcov materiálov, ktorí sú majstrami v spracovaní bakelitu® – zručnosť, ktorú už nemožno považovať za samozrejmosť. Výsledkom je systém spínačov Bakelite®: rovnako ako jeho porcelánový náprotivok je funkčne aj esteticky lepší ako ostatné syntetické výlisky.

Informácie o bakelitu®.
Keď si Leo H. Baekeland v roku 1908 zaregistroval patent na výrobu prvého úplne syntetického materiálu, bol si vedomý ťažkostí, ktorým čelil elektronický priemysel, ktorý nutne potreboval náhradný materiál za drahý materiál šelak. Jeho bakelit, vôbec prvý termosetový syntetický materiál, umožnil vyrábať predmety na každodenné použitie s relatívne nízkymi nákladmi pomocou lisovacích foriem. Nový materiál bol rýchlo prijatý na výrobu mnohých výrobkov pre domácnosť: počnúc gombíkmi a spínačmi, potom sa presunul do rádií, telefónov a dokonca aj písacích strojov. Všetky vypínače a zásuvky spĺňajú bezpečnostné predpisy. Združenia VDE pre elektrické, elektronické a informačné technológie.

Viac informácií a kompletný katalóg značky THPG nájdete TU: Katalóg THPG