Kategória: Návody a manuál
Návody a manuál
Solárne svietidlá, lampy, reflektory a iné osvetlenie
Solárne svietidlá, lampy, reflektory a iné osvetlenie
1. Zakúpil som si solárne osvetlenie ale po inštalovaní sa ani nerozsvietilo alebo svietilo krátko
Solárne osvetlenia obsahujú batérie, ktoré bývajú od výroby väčšinou prednabité. No časom sa batérie samovoľne vybíjajú a tak niektoré osvetlenie získate s takmer vybitými batériami. Je nutné nechať solárny panel vystavený priamemu slnku aspoň 1 – 3 slnečné dni.
2. Kúpil som si od vás 3 lampy, 2 z nich nesvietia
Taktiež môže byť rôzna úroveň nabitia batérií aj v jednej zakúpenej sérií.
3. Mal som solárne svietidlá niekoľko dní na slnku a nesvietia mi všetky
Treba zvážiť či sú všetky svietidlá umiestnené rovnako, teda či dopadá počas dňa rovnako slnka. Taktiež treba skontrolovať, či sa to jedno svietidlo nenachádza na mieste, kde môže aj po zotmení dopadať svetlo. Napr. z pouličnej lampy, reflektor od suseda a pod. Vtedy osvetlenie zachytáva toto svetlo aj po zotmení a preto sa nerozsvieti. Toto sa dá skontrolovať jednoduchým zakrytím solárneho panela, kedy by sa mali osvetlenia rozsvietiť dokiaľ bude zakrytý solárny panel.
4. Zakúpené osvetlenie som nabíjal niekoľko dní na slnku, ale aj tak svieti len krátko
Nenachádza sa tesne pri osvetlení strom, ktorého konár by spôsoboval tieň na malú časť panela? Stačí ak je prekrytá malá časť panela, čo i len tieňom z tenkého konára a nabíjanie neprebieha tak, akoby malo. Alebo neprebieha vôbec. Je solárny panel čistý? Silnejšie znečistenie panela od zaschnutej dažďovej vody alebo prachu, znemožňuje nabíjanie.
5. Musím solárne osvetlenie nabíjať na priamom slnku? Nestačí za sklom tesne na okne?
Solárne panely sú navrhnuté tak, aby sa nabíjali na priamom slnku bez prekážok. Aj sklo vadí nabíjaniu panelov, najmä polykryštalickým a monokryštalickým. Vtedy je účinok nabíjania minimálny.
6. Počul som, že existujú solárne panely, ktoré sa nabíjajú nielen zo slnečného svetla, ale aj z denného svetla a za sklom. Máte v ponuke svetlá s takými panelmi?
Panely, o ktorých ste počuli sú amorfné panely. Sú najcitlivejšie zo všetkych druhov solárnych panelov a teda dokážu malý prúd generovať aj pri zamračenom počasí alebo pri nabíjaní za sklom. No častokrát je ten prúd a napätie nedostatočné pre nabitie batérie. Maličký panel v kalkulačke stačí pre napájanie kalkulačky, nakoľko je potrebných len niekoľko mili Ampérov. Solárne osvetlenie potrebuje pre svoju prevádzku viac energie a aby sa bola batéria schopná nabíjať, je treba viac Voltov a viac mili Ampérov. Na nabíjanie svietidiel za sklom tak zabudnite.
7. Zakúpil som si solárne senzorové svietidlo a keď prejdem okolo, svietidlo sa nerozsvieti počas dňa
Aj senzorové svietidlá sú určené do tmavého prostredia. Aktivuje sa až po zotmení slnka.
8. Svietidlá mi zo začiatku pár dní fungovali a potom zrazu prestali. Čo sa mohlo stať?
Aké bolo počasie? Ak bolo niekoľko po sebe dní zatiahnuté počasie, svietidlo sa nemalo kedy nabíjať a večer sa ešte vybíjali zásoby v batériach od výroby.Počkajte do najbližších slnečných dní. Nie je vo vašej blízkosti novoinštalovaný zdroj svetla, ktorý by v noci svietil? Môže spôsobovať príliš silné svetlo aj po zotmení a tak si vaše svietidlo “myslí”, že je deň.
9. Pred rokom som si od vás kúpil 2 svietidlá, jedno svieti neustále a druhé postupne strácalo výkon a teraz sa už nerozsvecuje
Pravdepodobne je v jednom svietidle znehodnotená batéria. Zvykne sa to stávať vtedy, keď sa osvetlenie nedostatočne nabíja. Teda nemá vhodnú polohu, kam nedopadá toľko slnečného svetla ako na druhé ( funkčné ) osvetlenie. Časom tak batéria stratí svoju kapacitu. To isté platí pri mierne zašpinenom solárnom paneli.
Textilný elektrický kábel pre svietidlá a elektrický kábel pre vedenie – Aký je rozdiel?
Toto je veľmi dobrá otázka, pri ktorej sa stretávame s mnohými nejasnosťami, takže v tomto článku vám pomôžeme pochopiť rozdiely medzi textilným káblom pre svietidlá a textilným elektrickým káblom pre vedenie. Na prvý dojem by vám mohlo byť odpustené, že ste si mysleli, že tieto dva typy textilných káblov sú vzájomne zameniteľné. Každý z nich má veľmi špecifické použitie.
Textilné elektrické káble pre svietidlá 3 x 0.75mm2
Naše textilné elektrické káble 3 x 0.75mm2 na osvetlenie sú špeciálne navrhnutý tak, aby sa vyrovnali s nižšími energetickými nárokmi stropných závesných svietidiel, stolových lámp a podlahových svietidiel. Je to v podstate 3-žilový kábel, pokrytý vysokokvalitnou talianskou tkaninou (umelý hodváb, bavlna, ľan, juta…) s priemerom iba 7 mm je oveľa tenší elektrický kábel pre vedenie 3 x 1.5mm2, takže perfektne funguje s našimi stropnými rozetami, objímkami, úchytmi, decentralizéermi, spínačmi a iným príslušenstvom určeným na výrobu vlastných svietidiel.
Máme starostlivo vybraný sortiment textilných káblov na osvetlenie vrátane bielej, čiernej, zelenej, šedej, bordovej a modrej. Máme tiež niekoľko textúr a možností opleteného (alebo skrúteného) textilného osvetľovacieho kábla v štýle vintage alebo štandardného hladkého textilného kábla. Pre každý štýl interiéru sa určite nájde a použije niektorá z danýcg variánt! Nižšie: v hornej časti je cca 9 mm napájací kábel pokrytý tkaninou a v spodnej časti je znázornený 7 mm priemer, 3 x 0.75mm2 – textilný kábel na osvetlenie.
Textilné elektrické káble pre vedenie 3 x 1.50mm2
Elektrický kábel pokrytý tkaninou je na druhej strane náročnejší ako kábel na osvetlenie a je vyrobený tak, aby zvládol viac sieťového napájania. Ako taký je tuhší a hrubší ako náš textilný svetelný kábel, čo pri 9 mm znamená, že sa nehodí k našim elektro komponentom; objímky, úchyty, spínače, stropné rozety a iné.
Elektrický kábel potiahnutý tkaninou je dobrý na prepájanie alebo výrobu vlastných predlžovacích káblov – čokoľvek, čo vyžaduje plné 240 V napájanie zo siete. Dokonalý spôsob, ako nahradiť škaredé bežné PVC káble a urobiť ich dizajnovejšími a štýlovejšími. Tieto káble môžete použiť ako pre elektrické spotrebiče, tak pre vedenie elektriny po povrchu pri Vintage interiéroch alebo na zostavenie vlastnej predlžovačky. Predtým, ako to urobíte, skontrolujte svoju záruku, pretože opätovné zapojenie vašich spotrebičov ju pravdepodobne zruší a požiadajte kvalifikovaného a registrovaného elektrikára, aby vykonal túto prácu.
Dúfame, že tento návod jasne vysvetľuje rozdiel medzi 3 x 0.75mm2 a 3 x 1.50mm2 káblami potiahnutými tkaninou – ak máte pred kúpou nejaké otázky, napíšte nám a my vám radi poradíme.
Kolekcia SOFT EDISON
Kolekcia SOFT EDISON
Samozrejme, všetci milujeme starú dobrú žiaru Edison žiaroviek. Ich kultové tvary sú milované dizajnérskymi fanúšikmi po celom svete. Napriek tomu faktom je: vysoká spotreba energie.
Takže keď vyšla LED technológia vlákna, vybrali sme klasickú žiarovku Edison a dodali ju človeku 21. storočia. Rovnaký pohľad, rovnaké svetlo, nová technológia vlákna a hlavne nízka spotreba energie. To je kolekcia SOFT EDISON.
DESIGN
Do nášho sortimentu sme pridali celý rad nových modelov pod názvom kolekcie “SOFT EDISON”. Tieto skvelé žiarovky nám vyrába dodávateľ na mieru. Sme na ne veľmi hrdý. Sú ručne vyrábané a majú prekrásny vzhľad.
Starožitné osvetlenie naozaj nastavuje náladu
Starožitné osvetlenie naozaj nastavuje náladu.
Máte horúci deň a urobili ste všetko pre to, aby ste sa pokúsili vytvoriť romantickú náladu vo svojom dome. No, aspoň sa vám podarilo vyčistiť väčšinu miestností a dokonca ste povysávali aj prach. Čo zúfalo potrebujete, je niekoľko tipov, ako nastaviť dokonalú náladu.
Prvá lekcia nastavenia nálady sa zaoberá aspektom osvetlenia. Po prvé, najväčšia vec, ktorú môžete urobiť na nastavenie nálady, je zoslabenie svetiel. To je vždy dobrý nápad. Pamätajte však, že pri zvažovaní nálady by ste mali brať do úvahy typ osvetlenia, ktoré máte k dispozícii. Napríklad žiarovky typu Edison s nízkym výkonom spôsobia, že každá miestnosť vo vašej domácnosti sa bude cítiť v teple a klasike tým, že ponúka osvetlenie okolitého prostredia s úplnou prepracovanosťou. Starožitné osvetlenie naozaj nastaví náladu.
Farebné osvetlenie je ďalší skvelý spôsob, ako pomôcť nastaviť náladu v miestnosti. Len si predstavte, čo urobí matná modrá žiarovka pre miestnosť.
Odporúčame vám, aby ste sa pozreli okolo našich webových stránok a zistite, čo ponúkame. Existuje mnoho spôsobov, ako nastaviť náladu miestnosti, ale stavíme sa, že najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom je osvetlenie.
Čo je to Lumen?
Všetci sme zvyknutí kupovať žiarovky podľa ich wattov. Pre viac svetla alebo žiarivejšie žiarovky by sme si vybrali vyššiu žiarovku s väčšou hodnotou Watáže. To bola norma už viac ako 100 rokov. Dnes s LED technológiou už nie je relevantná. Namiesto nákupu žiaroviek s vyoskou hodnotou wattov, by sme ich mali kupovať podľa hodnoty Lumenov.
Lumen znamená meranie výstupu svetla. Rovnako ako nohy alebo palce ktoré meranjú vzdialenosť. Kde Watt je meranie spotreby energie. Dnes efektívnejšie LED žiarovky používajú menej wattov a produkujú viac lumenov. Nižšie je uvedený malý referenčný graf porovnávajúci Watt a Lumen.
Priemerné 40W klasické žiarovky produkovali približne 450 Lumenov
- 60 Wattova žiarovka = 800 lúmenov
- 75Wattova žiarovka = 1 100 lúmenov
- 100 Wattova žiarovka = 1300 lúmenov
- 150 Wattova žiarovka = 2 600 lúmenov
Prečo stropný držiak s prstencom?
Asi sa pýtate na čo sa používajú stropné držiaky s prstencom. To je dobrá otázka. Prstenec na stropných držiakoch vznikol ako ďalší spôsob uchytenia objímky a svietidla ako takého. Pri bežných stropných držiakoch sme zvyknutý že kábel drží zámok na odľahčenie kábla, ktorý býva súčasťou objímky. Pokiaľ si však plánujete zariadiť miestnosť v inom štýle, môžete siahnúť po zaujímavejšom riešení, ktoré ponúkajú práve stropné držiaky na svietidlá s prstencom.
Prstenec slúži na zavesenie objímky na háčik. Svietidlu tak dotvára zaujímavejší vzhľad a taktiež vytvára dekoratívnejší dizajn celej miestnosti. V našom sortimente nájdete stropné držiaky s prstencami v rôznych farbách, materiáloch a veľkostiach. Neváhajte a zaveste si svoje svietidlo štýlovo.
Všetko čo potrebujete vedieť pre vytvorenie svojho vlastného svietidla…
Všetko čo potrebujete vedieť pre vytvorenie svojho vlastného svietidla…
V prípade že si želáte vytvoriť alebo poskladať svoje vlastné svietidlo na mieru, musíte popustiť uzdu svojej kreativite. Takto môžete dokonale zladiť dotyčné svietidlo do svojho interiéru a dokázať tak niečo jedinečné a umelecké. Niečo čo nemá nikto, len vy. Hovoríme tu o osvetlení, ktoré bude navrhnuté tak, aby zaujalo pozornosť, či už na dĺžku kábla alebo na farbu svetla a pod. Máme všetko čo potrebujete na vytvorenie takéhoto druhu svietidla. Odporúčame vám, aby ste si na vytvorenie takéhoto svietidla zaobstarali kvalifikovaného elektrikára, ktoré toto svietidlo poskladá za Vás.
Neváhajte a vyberajte z našich katergórií príslušenstva s súčiastok pre Vaše originálne svietidlá.
Výhody svietidla vyskladaného na mieru
Často si nevieme sami vybrať vo veľkom objeme produktov na trhu, nekúpime jednoducho nič, alebo kúpime produkt, ktorý sme vôbec ani nechceli. Pred každou kúpou, by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo vôbec požadujeme od produktu. Estetiku, svietivosť, či dostupnú cenu?
Niekedy je možné zlúčiť všetky faktory, inokedy zasa nie. Často si preto volíme možnosť, že vyberieme produkt, ktorý je najlacnejší, čo však nemusí znamenať vždy úspech a dobrú kúpu. Málokoho napadne možnosť vystavať si svietidlo presne podľa seba. Možno nemáme dostatok technických vedomostí, možno nás táto možnosť ani nenapadne. Avšak, táto možnosť je skvelou príležitosťou, ako dosiahnuť svietidlo, ktoré je jedinečné a nikde inde na neho nenarazíte. Zamyslite sa nad tým, čo by malo obsahovať a ako má vyzerať. Pomôže vám to vo fáze príprav. Po tom čo máte predstavu o svietidle „snov” kontaktujte odborníka, alebo ak máte dostatok skúseností, dajte ho postupne dokopy aj sami. Nezabudnite na správne zapájanie káblov, zástrčku, dostatočnú izoláciu a stabilitu celkového svietidla.
Nebojte sa kombinovať, skúste a typické objímky kombinovať s modernými materiálmi, ktoré môžete doplniť neobvyklými žiarovkami napr. v štýle Edisona. V tomto prípade sa medze pri projektovaní a vytváraní svietidiel vôbec nekladú. Pustíte uzdu svojej fantázie a odviažte sa pri tvorbe vášho nového umeleckého svietidla! Výhody svietidla vyskladaného na mieru, sú jednoducho veľmi veľké, v porovnaní s nevýhodami, medzi, ktoré patrí iba investovanie veľkého množstva času do plánovania a prípravy všetkého na montovanie. Nebojte sa, čas investovaný do prípravy prinesie spokojnosť, zaručene a svojím novým vlastnoručne vytvoreným dielom ohúrite každého!
Všetky potrebné časti na vyskladanie svojho svietidla nájdete v našich online obchodoch www.odora.eu a www.ziarovky.eu.
Ako si vytvoriť vlastné umelecké svietidlo
Pokiaľ nemáte cítenie pre navrhovanie svojho vlastného unikátneho svietidla pomôžeme vám. Neviete ako začať? nevieme aký kábel použiť, akú objímku skombinovať, ktoré tienidlo zvoliť a podobne? Poradíme vám v jednotlivých krokoch ako postupovať k tomu, aby ste si vytvorili svoje vlastné umelecké svietidlo na mieru.
1.krok: Výber stropného držiaka
Stropné držiaky sú súčasťou každého svietidla , ktoré sa pripája k stropu. Pokiaľ ste zdedili staré plastové stropné držiaky v bielej farbe alebo niečo podobne gičové, neváhajte a vymeňte ho. V našom sortimente ponúkame rôzne farebné prevedenia v historickom, modernom a štýlovom vzhľade a v rôznych materiáloch.
2.krok: Voľba kabeláže (vodiča)
Výber kábla (vodiča) je pre celkový štýl svietidla veľmi dôležitým faktorom. Je potrebné si uvedomiť do akého štýlu chceme dotyčné svietidlo zladiť. Pokiaľ sa jedná o moderný štýl je dobré kombinovať neónové, krikľavé farby. Pokiaľ si želáte retro, historický štýl, hodia sa skôr bežné farby ako hnedá, čierna, biela, zlatá a podobne. V našom sortimente nájdete vodiče v podobe jedinečných textilných káblov alebo PVC káble v rôznych farbách.
3.krok: Výber objímky
Držiak na žiarovku, odborne nazývaný „objímka“ je súčiastka ktorá sa pripevnuje k vodiču. Slúži na prívod elektriny z kábla do samotneho osvetľovacieho telesa, ktoré je v tomto prípade „žiarovka“. Objímka nie je len spojovateľ, je zároveň dekoráciou celého svietidlá. Pri výbere je potrebné brať ohľad na farbu a materiál. Pokiaľ si želáte kvalitnú objímku, musí byť mohutná a vyrobené z kovu. Plastové objímky sú síce lacnejšie, avšak dekoratívne nemajú žiadny prínos. Sú vhodné len na bežné prepojenie svietidla s vodičom. Pokiaľ vam záleží na celkovom dizajne miestostni a svietidla ako takého určite hľadajte niečo zaujímavejšie, čo Vás osloví na prvý pohľad. V našom online butiku si vyberie každý.
4.krok: Voľba dekoračnej žiarovky
Výber žiarovky má obrovský dopad na celkový vzhľad celého svietidlá. Uistite sa že vyberiete taký dizajn žiarovky na ktorom vám záleží a ktorý chcete dosiahnúť aj vizuálne. Všetky naše žiarovky ktoré ponúkame dokážu vytvoriť krásne dekoratívne osvetlenie v starodávnom štýle. Originálne štýly žiaroviek ako za čias Thomasa Edisona.
5.krok: Použitie tienidla pre žiarovku
Tienidlá sa upevňujú okolo objímky, zväčša dvomi malými skrutkami, ktoré celé tienidlo osadia do objímky. Tienidlo môžete použiť ako zavŕšenie pre svoje svietidlo. Klietku ktorú zvolíte je na Vás. Ponúkame atraktívne tienidlá v rôznych farebných prevedeniach, kompatibilné s určitými typmi objímok. Naše tienidlá sú v historických a priemyselných štýloch. Tienidlo môže byť v tvare drôtu, diamantu, bubliny a pod. Existuje mnoho typov a modelov svietidlových tienidiel.